CEREC

Zhotovení zubní náhrady během jedné návštěvy

Co je CEREC?

CEREC je technologie, která nám umožňuje zhotovit zubní náhrady během jedné návštěvy pacienta bez nepříjemných otisků. Pomocí speciální kamery se nasnímá situace v dutině ústní, následně se v počítači navrhne tvar náhrady a frézovací jednotka vybrousí z bločku keramiky samotnou zubní náhradu – můžeme tak zhotovit sólo korunky, ale i kratší můstky. Samotná náhrada je maximálně přesná, odolná a má přirozený vzhled.

OŠETŘENÍ CEREC

Ošetření probíhá zcela standardně, po aplikaci anestezie a odstranění kazu se speciální kamerou zhotoví 3D snímek/scan ošetřovaného zubu, v počítači se náhrada upraví a informace se odešle do „CNC frézy“, kde je návrh během několika minut vyfrézován z bločku keramiky a práce se po vyleštění a dobarvení nasadí pacientovi do úst. Připojení k zubu je zajištěno pomocí kompozitu a vytvrzuje se UV světlem. Celý proces zhotovení náhrady probíhá v jedné návštěvě zubního lékaře a během cca 2 hodin odchází pacient s kompletně ošetřeným zubem domů.

Cerecem můžeme vyrábět keramické fazety, korunky, keramické výplně, onlaye/inlaye a další náhrady zubů destruovaných kazem či úrazem. Materiály při této metodě používané jsou vhodné také pro osoby alergické na různé materiály při jiných způsobech ošetření. Bezpečné biokompaktibilní materiály při ošetření touto metodou nezpůsobují alergie a zabarvení dásní jako je tomu u kovových náhrad.

Na základě doporučení FDI (Světové stomatologické organizace) používáme kapslový non gamma 2 amalgám, který se vyznačuje delší životností, lepšími fyzikálními vlastnostmi, ale hlavně menším množstvím rtuti.

JE CEREC VHODNÝ PRO KAŽDÉHO?

Předpokladem ošetření CERECem je dobrá zubní hygiena a zdravý parodont s nekrvácejícími dásněmi. Pacient by také neměl skřípat zuby nebo mít potíže s čelistním kloubem. Většinou však samotnému ošetření nic nebrání a Cerec je vhodný pro každého.

V naší ordinaci používáme několik materiálů, ze kterých může být náhrada zhotovena, proto také nedochází k nadměrnému opotřebení zubů v protější čelisti. Výhodou keramiky proti fotokompozitním výplním je podstatně vyšší odolnost, nemožnost ulpívání plaku na náhradě, protože je absolutně hladká a téměř dokonalá přirozenost.

Dentists with a patient during a dental intervention